Rabbimize sadakatimizin simgesi, Hz. İbrahim’in fedakarlığının hatırası Kurban Bayramı hayırlara ve iyiliğe vesile olmak için bizlere sunulan eşsiz bir fırsattır. Kurban ile Cenabı Hakk’a minnetlerimizi sunacağız, bu vesileyle mazlumların yüzlerini güldüreceğiz.
“Biz, her ümmete (Kurban kesmeye uygun) hayvan cinsinden kendilerine rızık olarak verdiklerimiz üzerine Allah’ın adını ansınlar diye- kurban kesmeyi gerekli kıldık. İmdi, İlahınız, bir tek İlah’tır. Öyle ise, O’na teslim olun. (Ey Muhammed!) O ihlaslı ve mütevazı insanları müjdele!” (Hac 22/34)

Çoğu zaman amaç ile aracı karıştırdığımız için Cenabı Hak C.C Kur’an-ı Kerim ile Kurban ibadetinde bizleri aşırıya gitme hususunda ve aşırı tutumlu olup gereğinden aşağı kalmaktan kurtaracak doğru yolu bildirmiş ve Resulü ile uygulama şeklini öğretmiştir.
Cenabı Hak Hac Suresinde “Biz, büyük baş hayvanları da sizin için Allah'ın (dininin) işaretlerinden (kurban) kıldık. Onlarda sizin için hayır vardır. Şu hâlde onlar, ayakları üzerine dururken üzerlerine Allah'ın ismini anınız (ve kurban ediniz). Yan üstü yere düştüklerinde ise, artık (canı çıktığında) onlardan hem kendiniz yiyin hem de ihtiyacını gizleyen-gizlemeyen fakirlere yedirin. İşte bu hayvanları biz, şükredesiniz diye sizin istifadenize verdik. -22/36-
Onların ne etleri ne de kanları Allah'a ulaşır; fakat O'na sadece sizin takvanız ulaşır. Sizi hidayete erdirdiğinden dolayı Allah'ı büyük tanıyasınız diye O, bu hayvanları böylece sizin istifadenize verdi. (Ey Muhammed!) Güzel davrananları müjdele! -22/37” buyurarak bizlere hem Kurbanlık hayvanların cinslerini hem nasıl kurban edilmesi gerektiğini hem kurbanlık hayvanların etlerin nasıl değerlendirilmesi gerektiğini hem de Kurban kesmekte ki niyetimizin ne kadar önemli olduğunu ve daha birçok ders vermiştir.
Derneğimiz Kurban Bayramın da olduğu gibi yıl içinde kesilen adak, akika ve şükür kurbanlarınızın video ve fotoğraflarını siz değerli bağışçılarımıza göndermektedir.

7/24 Destek +90538 568 70 64